Veselīga ēdināšana kāzās + idejas maltītei

Ēdināšana kļuvusi par trendu
Ticiet vai nē, bet ir vairākas lietas, kas šobrīd ir modē un ir aktuālas tieši kāzās. Tās nav tikai dekorācijas, kas izceļ šo dienu, arī ēdināšana ietilpst šajā sarakstā. Mēs dzīvojam laikā, kad robežas neeksistē, bet pastāv nosacījumi, kas jāievēro.
Arvien biežāk, ejot uz kāzām, pamanu, ka ēdiens vairs nesastāv tikai no gaļas, zivīm un majonēzē vai krējumā iejauktiem salātiem, bet gan no dažādu veidu zaļajiem salātiem un dārzeņiem.
Viennozīmīgi, šajā dienā visam galvenā sastāvdaļa ir mīlestība, tomēr arī visi pārējie sīkumi ir būtiski, un ēdināšana noteikti ierindotos šī saraksta augšgalā. Šobrīd ēdināšanu varētu saukt par trendu, jo restorānu un kafejnīcu bizness ir ienesīgs. Galvenais priekšnosacījums, ko cilvēki meklē, ir labs, garšīgs ēdiens, gaumīgs interjers un atmosfēra.
Ēdināšanas nozarē modē ir veselīga, tai pat laikā garda, maltīte, savukārt gastronomiskās izvirtības, kas vēl nesen šķita griežamies ap visu un visiem, tiek noliktas otrajā plānā. Skatoties un runājot ar cilvēkiem, ir redzams, ka liela daļa nespēj salikt kopā vārdus „veselīgs ir garšīgs”, jo pirmā saskare ar veselīgo, iespējams, nav bijusi tā labākā.
Kāzu tortes vietā – daudz dažādu kūku
Laiks, kad, aizejot uz kāzām, zināji – tur noteikti būs rasols, panēta karbonāde ar vārītiem kartupeļiem, sen jau ir pagājis. Tas, kas šobrīd dominē, ir tā saucamais atvērtais galds – katram ir iespēja uzlikt, ko un cik kārojas, jo var papildināt to, kas garšojis. Tam ir daudz dažādu plusu – katrs viesis var brīvi justies, jo netiek uzspiests ēst kādu konkrētu ēdienu, kas ir sagatavots (un varbūt kādam negaršo), tas ir interesanti, jo ir iespējams izpētīt un izgaršot vairāk.
Pamēģinot visu sarūpēto, ēdiens radīs sāta sajūtu, bet process neliks pārēsties, jo, lēni baudot un izgaršojot dažādus ēdienus, tas paspēs arī pārstrādāties. Līdz ar to visi kāzu dalībnieki varēs lustēties un priecāties, nedomājot par to, cik smagi gremojas karbonāde. Runājot par aktualitātēm, kāzu mielasta saldajā galā redzēsim svaigus augļus un nevis, kā ierasts, vienu lielu torti, bet gan vairākas kūciņas jeb tā sauktās cupcakes vai arī dažādas apaļās kūkas 25 – 30 centimetru diametrā.
Dzīvesveida atskaites punkts sākas no tās vietas, cik katrs tam īsti veltām laiku. Tas, kādēļ es ļaujos teikt, ka maltīte ir ieņēmusi nopietnu lomu, ir redzams, jo arvien biežāk cilvēki domā par to, lai ēdiens būtu veselīgs, no kurienes tas ir radies un kā pagatavots, kādas sajūtas radīs, kā garšos un izskatīsies. Krāsaini dārzeņi noteikti izskatīsies labāk par aplietiem ar baltu mērci un saplūdušiem ar to. Īpaši svētkos ir jāpadomā par to, cik labi ēdiens liks justies.
Kāzu mielasta galdu komentē pavāre Līva Kļaviņa
Pavāre Līva Kļaviņa ir neparasts cilvēks, ārkārtīgi daudzpusīgs un dziļi domājošs. Viņas pašas iniciētais un veidotais projekts Labas Garšas darbnīcas ir vieta, kur satiekas dažādi cilvēki, lai atstātu bailes aiz virtuves durvīm un ļautos eksperimentiem gatavojot.
„Manā uzraudzībā ir kāzu mielasts, tādēļ arvien vairāk cenšos cilvēkiem piedāvāt garšīgu un arī veselīgu ēdienu. Manis pašas ultimāts sev ir izdarīt visu pēc iespējas labāk, bet ar tādu pievienoto vērtību, lai pagatavotais būtu veselīgs. Un galvenais – nav svarīgi, kādus produktus izvēlēties, ja saproti garšas veidošanas principus – garšīgi var pagatavot, gan izmantojot saldo krējumu, gan riekstu krēmu. Sekas, lietojot holesterīna pārsātinātus dzīvnieku taukus, būs aizsērējušas artērijas, bet riekstu krēms – veselas smadzenes un laba pašsajūta. Man šķiet, ja mēs zinām, kā dārzeņus pagatavot pareizi, lai tie būtu garšīgi un veselīgi, tas ir ceļš uz kvalitatīvu un veselīgu dzīvi kopumā.
Manuprāt, ir svarīgi gatavot maksimāli daudz svaigu sezonas dārzeņu. Vēl kāds būtisks faktors – izcelt ēdiena estētisko skaistumu. Tas laiks, kad rasols un karbonāde bija vislabākais, ir pagājis, bet daudziem tas joprojām ir kā akmens, kas neļauj atvērties kam neparastam, kas patiesībā ir tepat Latvijā izaudzēts, bet kaut kur citur nosaukts neparastā vārdā. Īstenībā produkti, ko izmantoju, apmēram ir tie paši, ko saliekam rasolā, bet, tos pagatavojot un saliekot citādākās kombinācijās, iznākums atšķiras. Bieži bailes un neuzticība pavāram bloķē gatavot to, ko uzskatu par labu, jo galu galā negaršīgi neviens sevi cienošs pavārs negatavos.
Nosacījums, lai ēdiens būtu garšīgs, ir atkarīgs no tā, kā to pagatavo. Cilvēki bieži nezina produktu vērtību, kā tas garšos, iespējams, tādēļ pavāra darbs arī ierindojams pie mākslinieka profesijas – vajag ļaut izpausties un gatavot. Veids, kā ēdienu kāzās vislabāk pasniegt, noteikti ir bufetes tipa galds. Tā vienīgais mīnuss – kāds uz šķīvja var uzlikt tik daudz, ka kādam citam uzreiz nepietiek, bet pārsvarā tiekam ar to galā un piegatavojam klāt.
Jāņem vērā, ka ēdināšana izmaksā visdārgāk – produkti, to aizvešana un pagatavošana. Tomēr maltīte ir tas skaistums, kas arī jāsagaršo, lai visi būtu apmierināti un laimīgi. Vēl viens aspekts – gatavojot un ēdot veselīgi, ēdiens ir sātīgs, tas pabaro, bet nerada smaguma sajūtu. Tomēr laulātajiem ir svarīgi atcerēties, ka nevajag pārdzīvot, ja kādam kāds ēdiens nav paticis. Protams, ēdināšana ir svarīga sastāvdaļa, lai visi būtu paēduši un iepriecināti, tomēr svarīgākais, uz ko šajā dienā fokusēties, ir mīlestība, tas atbildīgais Jā!, kas sacīts uz mūžu, priekos un bēdās, un arī katram viesim ļaut to sajust, ka kaut kas lielāks, kas nav redzams un sataustāms, stāv pāri visam materiālajam.”
Idejas veselīgam kāzu mielastam:
- Brokoļu – zirnīšu zupa ar piparmētrām un kazas sieru.
- Pastinaku – bumbieru krēmzupa ar pekanriekstiem.
- Toskānas tomātu – apelsīnu zupa ar timiānu.
- Zaļie lapu salāti ar zīdkoka ogām, tofu un grauzdētām mandelēm rukolas pesto mērcē.
- Kuskusa salāti ar ķirštomātiņiem, melnajām olīvām un karamelizētu papriku.
- Grilētu persiku salāti ar rukolu un kanēļa svaigo sieru.
- Frisee ledus lapu salāti ar fetas sieru – baziliku un zemenēm.
- Avokado – spinātu, krāsaino tomātu salāti ar saulespuķu sēkliņu krēmu.
- Krāsainie lēcu salāti ar saldiem ķirštomātiem, brokoļiem, ciedru riekstiem un citrusu.
- Biešu sulā tvaicētas grūbas ar ceptām baravikām, pekanriekstiem un mārrutku mērci.
- Kabaču – baklažānu sautējums ar saldajām plūmēm un zaļumiem.
- Grilēti brokoļi un ziedkāposti ar čili, lazdu riekstiem pētersīļu – ķiploku mērcē.
- Sviesta pupiņas, lēni sautētas melno plūmju mērcē.
- Krāsnī ceptas bietes ar timiānu un apelsīniem.
- Karamelizēti burkāni un pastinaki ar kumīnu un koriandru marokiešu gaumē.
- Muskatriekstu ķirbis ar čili un piparmētru pesto.
- Svaigu dārzeņu uzkodas.
- Humuss jeb turku zirņu krēms.
- Krāsnī ceptas varavīksnes foreles ar timiānu un citronu.
- Laša fileja ar citronu un zaļumu mērcīti.
- Liesmotas garneles, pasniegtas sviesta, čili – piparmētru mērcē.
- Plucināts jērs ar kūpinātu papriku un oregano.
- Cūkgaļas cepetis ar āboliem, salviju un medu.
- Vistas fileja kokosrieksta piena, kurkuma, karija un laima mērcē.
Foto: Linda Brīnums
Raksta titulfoto: AInārs Mazjānis