5. Kāzu vārti
Kāzu goda vārti ir īpaša jaunā pāra aizkavēšana, lai ar laba vēlējumiem bagātinātu viņu kāzu dienas ceļojumu. Lai vārtu licēji jauno pāri laistu tālāk, jaunlaulātajiem ir jāveic dažādas darbības un jāatpērkas. Tā ir vispār pieņemta tradīcija, kas nozīmē svētību jaunajam pārim.
Kāzu vārti mēdz būt negaidīti, ko jebkurā vietā var noorganizēt nezināmi cilvēki, vai arī tie ir speciāli gatavoti, ar īpašām izdarībām konkrētajam jaunajam pārim. Diemžēl bieži vien ir novērojami arī ļaunprātīgi un pavirši vārtu licēji, kuru vienīgā vēlme ir no jaunā pāra saņemt kādu velti ēdiena vai reibinoša dzēriena veidā. Visbiežāk šāda prakse ir novērojama publiskās vietās, kur dodas jaunlaulātie. Šādos gadījumos ir jāizvērtē, cik ļoti kāzu vārtu licēji ir centušies, lai sagatavotu vārtus. Ja priekšnesums ir interesants, tiek izmantoti dažādi, iepriekš gatavoti materiāli, jaunajam pārim nebūtu jāļaunojas par šādiem vārtiem, bet jāpacienā censoņi un jādodas tālāk. Ja uzliktie goda vārti aprobežojas ar vienkāršu apstādināšanu un balvas prasīšanu, tad vedēji, pieklājīgi aprunājoties, drīkst tos noraidīt. Kāzu vārtus mēdz uzlikt arī neielūgtie paziņas, piemēram, darba kolēģi, seni draugi un citi, kam konkrētā pāra kāzas šķiet jauks un nozīmīgs notikums.
Pie pārmantotajām senajām kāzu norisēm var pieskaitīt 3 goda vārtus, kuriem jaunlaulātajiem jāiziet cauri, tie ir bērnības, jaunības un ģimenes vārti, ko parasti organizē vedēji kopā ar radiem, viesiem kāzu dienas ceļojuma laikā vai kāzu svinību norises vietā. Pārbaudījumi pie šiem trim vārtiem bieži vien sasaucas ar izdarībām uz tiltiem. Viss atkarīgs no organizatoriem un vedējiem. Jo darbību veikšana skanīgāka un kustīgāka, jo interesantāk, galvenais ir pārsteigt un panākt to, ka jaunais pāris labprāt iesaistās uzdevumu izpildē un veiksmīgi tiek vārtiem cauri.
Svarīgi! Pirms kāzām jaunajam pārim vai vedējiem ir jāsagatavo īpašs grozs, kas domāts kāzu vārtu licējiem, lai jebkurā brīdī varētu atpirkties. Šie suvenīri nekad nedrīkst pietrūkt, tādēļ labāk šo mantu grozu izveidot tādu paprāvāku. Šajā mantu grozā var likt pīrāgus, konfektes, īpaši gatavotus, noformētus kārumus, dažādas alkohola pudeles ar speciāli izgatavotām etiķetēm utt.
Rituālā darbība ar vārtu celšanu ir radusies laikā, kad līgavas vēl zaga un līgavas brāļi centās aizturēt māsas zagļus, nogriežot tiem ceļu, izveidojot vārtus kā traucēkli māsas aizvešanai, tādējādi parādot to, ka māsa ir jāizpērk. Mūsdienās tas vairāk simbolizē, ka ceļš līdz kopīgai ģimenes dzīvei nav rozēm kaisīts un ka jaunajam pārim kārtīgi jāsagatavojas precētu ļaužu statusam.