10. Kāzu tortes dalīšana
Kāzu tortes griešana un dalīšana parasti notiek pēc mičošanas.
Šis kāzu process sasaucas ar senajām latviešu tradīcijām, kad jaunā sieva cienāja viesus ar pašas ceptu maizi, bet citu tautu parašās tās bija īpašas saldās kūkas vai tortes.
Kad mičošana beigusies un jaunlaulātie ir kļuvuši par sievu un vīru, torte ir viņu pirmais cienasts ciemiņiem jaunajā statusā. Tādējādi jaunā saimniece un saimnieks parāda savu labvēlību. Tortes dalīšanas process parasti sākas ar pirmo griezienu, ko jaunie veic reizē un ar vienu nazi. Tas simbolizē vienotību – pirmo kopējo darbu labklājības veicināšanai.
Pirmo tortes gabaliņu tie ēd kopā, pabaro viens otru un atzīst sagādāto cienastu par labu esam, ko droši var dot kāzu viesiem. Arī šis žests nozīmē dalīšanos ar kopēju ēdienu, sev domātā kumosa atdošanu otram.
Tad jaunais pāris griež nākamos kāzu tortes gabaliņus, kurus vispirms sniedz vecākiem un tikai pēc tam pārējiem viesiem. Tā ir kā pateicība par audzināšanu un lološanu, parādīšana, ka arī laulībā esot, vecāki netiks aizmirsti. Pirmo tortes gabaliņu pasniegšana var notikt divējādi:
- katrs pasniedz saviem vecākiem;
- līgava pasniedz līgavaiņa vecākiem, savukārt līgavainis – līgavas vecākiem.
Otrais žests nozīmē, ka jaunā sieva solās cienīt, godāt un rūpēties arī par vīra vecākiem, nežēlot pat ēdienu no sava galda. Tāda pati nozīme ir šādai jaunā vīra rīcībai.
Ja kāzu mielastu apkalpo viesmīļi, tie līdzdarbojas tortes dalīšanā, un jaunajam pārim nav jāraizējas par to, ka kāds no viesiem varētu būt palicis bez sava kāzu tortes gabaliņa, vai to, kā labāk izdalīt skaisto trīsstāvīgo kūku. Ja jaunlaulātajiem ar tortes dalīšanu ir jānodarbojas pašiem, tad droši var saukt palīgā māsas, brāļus vai draugus. Katrā ziņā daudz sirsnīgāk ir tad, ja jaunais pāris torti katram savam viesim piedāvā pats.
Kāzu torte ir kā mazs pārsteigums viesiem un reizēm arī pašam jaunajam pārim, tāpēc, lai saglabātu intrigu par tās izskatu, torti līdz tās dalīšanai vajadzētu turēt paslēptu.
Kāzu tortes pasniegšana ir nozīmīgs brīdis kāzu naktī, jo tas ir laiks, kad pēdējo reizi visi viesi tiek saaicināti vienkopus. Pēc tortes notiesāšanas sākas dejas līdz rītam, kad viesi izklīst un pavada laiku atbilstoši savām vēlmēm. Kāzu tortes dalīšanai seko jaunlaulāto guldināšana, kas mūsdienās nav vairs pārāk iecienīta tradīcija, jo parasti jaunais pāris kopā ar saviem viesiem ballējas līdz rītam (par jaunā pāra guldināšanu vairāk lasiet sadaļā „Guldināšana”).
Kāzu tortes pasniegšanas procesu iespējams padarīt krāšņāku. Pirms tortes sagriešanas tajā var ielikt uguns strūklakas vai svecītes. Ja kāzu svinību vietā ir pieejami pārvietojami deserta rati, tad ļoti jauki izskatās, ka torti telpā iestumj jaunais pāris vai kāds cits, tādējādi sagādājot jaunajiem pārsteigumu. Pie kāzu tortes var pasniegt arī šampanieti. Ir svinību vietas, kur tiek celta šampanieša piramīda, kas jaunajam pārim jāpielej pašam.
Lai viesiem būtu patīkamāk gaidīt savu kāzu tortes gabaliņu, tās dalīšanas laikā noteikti vajadzētu skanēt mūzikai. Iestumšanas brīdī tas var būt maršs vai cits mundrs mūzikas sacerējums, savukārt torti dalot, var atskaņot vieglāku vai emocionālāku kompozīciju.
Arī pašas kāzu tortes mēdz būt dažādas – vienkāršas, ar vairākiem stāviem, no jau izveidotiem gabaliņiem. Ja kūka ir daudzstāvu, parasti virsējais gabaliņš tiek jaunajam pārim. Ja torte ir greznota ar marcipāna figūriņām, tās vēl kādu laiku pēc kāzām var saglabāt ledusskapī.